Urządzenia peryferyjne dla sklepów, marketów i supermarketów to bardzo szeroka grupa rozwiązań technologicznych. Do wspomnianego segmentu możemy zaliczyć np. różne modele weryfikatorów cen. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach z takich technologii auto id korzystają placówki handlowe o dużej, średniej i małej wielkości. A szerokie zastosowanie współczesnych sprawdzarek wynika m.in. z ich rozbudowanej funkcjonalności. W praktyce okazuje się bowiem, że szybkie zweryfikowanie ceny to tylko jedna z dostępnych opcji w takich urządzeniach.
Weryfikacja ceny po odczycie kodu kreskowego
Na początku chcielibyśmy jeszcze odnieść się do podstawowej funkcjonalności każdego weryfikatora cen. Chodzi oczywiście o umożliwienie klientowi zweryfikowania kosztu zakupu konkretnego produktu w sklepie. Takie rozwiązanie opiera się w dużej mierze na zeskanowaniu kodu kreskowego, który widnieje na danym towarze. Innymi słowy, sprawdzarka cen posiada wbudowany moduł skanujący i za jego pomocą może zidentyfikować produkt. A w rezultacie, wyemitować różne informacje na jego temat.
Nie bez powodu wspominamy akurat o „wyemitowaniu różnych informacji”. Po pierwsze, dzisiejsze weryfikatory mogą nie tylko wyświetlać komunikaty na swoich ekranach, ale także przekazywać je w formie głosowej przy użyciu wbudowanych głośników. Po drugie, informacja zwrotna dla klienta może dotyczyć zarówno ceny, jak i innych cech produktu, np. jego pochodzenia lub opcji skorzystania z zakupu na promocyjnych warunkach. Wszystko zależy tutaj od funkcjonalności konkretnej sprawdzarki.
Dodatkowa szansa na nawiązanie kontaktu z klientem sklepu
Dzisiejsze weryfikatory cen coraz częściej oferują rozwiązania technologiczne, które pozwalają na nawiązanie bliższego kontaktu z klientem sklepu. O dwóch takich funkcjach wspomnieliśmy już wcześniej, w poprzednim akapicie. Warto jednak dodać, że liczba dostępnych opcji zwiększa się np. w sprawdzarkach posiadających wbudowany ekran dotykowy. Takie modele można wykorzystać nie tylko do wyświetlania treści reklamowych, ale także do interaktywnego prezentowania całych katalogów produktów. Co więcej, niektóre weryfikatory cen zapewniają też nawiązanie bezpośredniego połączenia głosowego pomiędzy klientem a obsługą sklepu. Wspomniana funkcjonalność sprawdzi się znakomicie w placówkach handlowych o rozległej powierzchni, np. w supermarketach spożywczych oraz dużych marketach budowlanych.
Weryfikator cen w systemie sprzedaży
Różne opcje funkcjonowania w rozwiązaniu systemowym dla sklepu lub supermarketu to kolejna cecha, która charakteryzuje dzisiejsze sprawdzarki cen. Przez lata standardem była tu współpraca przewodowa z komputerem i firmową bazą danych, np. za pośrednictwem złącza Ethernet, czyli w ramach sieci LAN. I nadal będzie to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań na rynku. Nie oznacza to jednak, że jedyne… Nowoczesne modele weryfikatorów cen obsługują też łączność bezprzewodową, m.in. przez interfejs Bluetooth lub Wi-Fi. W ich przypadku można więc dodatkowo liczyć na zmniejszenie liczby wykorzystywanych przewodów, a więc na łatwiejsze zaaranżowanie stanowiska ze sprawdzarką dla klientów.
sama nie czuję potrzeby posiadania takiego urządzenia sprzedażowego w swoim sklepie. ale jako klientka – fakt, nierzadko korzystam 😉