Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, który jest nadzorowany przez fundację Polska Bezgotówkowa, funkcjonuje w naszym kraju już od stycznia 2018 roku. To wspólna inicjatywa różnych uczestników rynku usług płatniczych, m.in. Związku Banków Polskich i agentów rozliczeniowych, mająca na celu zachęcanie przedsiębiorców do stosowania terminali płatniczych. Warto jednak pamiętać, że na początku marca 2022 roku zmieniły się ważne zasady tego programu. Co teraz może zyskać przedsiębiorca, który zdecyduje się dołączyć do Polski Bezgotówkowej?
Wysokość refundacji i okres wsparcia przedsiębiorcy
Co do zasady, Polska Bezgotówkowa od zawsze zapewniała refundację kosztów, jakie wiążą się z wdrożeniem i stosowaniem terminala płatniczego. To sposób na zachęcenie przedsiębiorców do tego, aby zdecydowali się na wdrożenie takiego urządzenia. A w przeszłości można było liczyć na refundację w przypadku instalacji nawet 3 terminali płatniczych. Teraz jednak – konkretnie od 1 marca 2022 roku – zmieniły się zasady Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. W rezultacie, przedsiębiorca obecnie przystępujący do tej akcji może otrzymać refundację za jeden terminal płatniczy.
Ponadto, aktualnie podatnik nie ponosi kosztów związanych ze stosowaniem takiego urządzenia przez maksymalnie 5 miesięcy. Chyba że wcześniej przekroczy limit obrotu na swoim terminalu, który zgodnie z regulaminem Polski Bezgotówkowej wynosi obecnie 42 000 złotych. W obydwu przypadkach – po wspomnianym okresie lub po osiągnięciu kwoty granicznej – opłaty są naliczane zgodnie z umową, którą przedsiębiorca podpisał z agentem rozliczeniowym (dostawcą terminala i usług płatniczych).
Co wpływa na tak duże zainteresowanie terminalami płatniczymi?
W ostatnich miesiącach możemy zaobserwować duże zainteresowanie terminalami płatniczymi. Stąd zresztą zmiana dotychczasowych zasad Polski Bezgotówkowej. Gdyby nie zmniejszenie wysokości refundacji, która przysługuje przedsiębiorcy, program po prostu nie mógłby być kontynuowany. Co ciekawe, taka popularność urządzeń przeznaczonych do akceptowania e-płatności nie wynika wyłącznie z rosnącej przewagi transakcji bezgotówkowych. Przyczyniły się do tego także przepisy fiskalne, które weszły w życie na początku 2022 roku.
W tym przypadku chodzi konkretnie o wymóg akceptowania bezgotówkowych form płatności w firmach, które korzystają z kas i drukarek rejestrujących sprzedaż. I chociaż ustawodawca zaznacza, że nie jest to tożsame z obowiązkiem wdrożenia terminala płatniczego, to właśnie takie urządzenia zapewnia najwygodniejsze dostosowanie przedsiębiorstwa do nowych regulacji prawnych. Warto jednak dodać, że za bezgotówkową formę płatności, zgodną z wprowadzonymi przepisami fiskalnymi, uznaje się także przelew elektroniczny, BLIK-a albo czek.
Ja już skorzystałem z Polski Bezgotówkowej i w gruncie rzeczy cieszę się, że zrobiłem to na wcześniejszych warunkach 😉