Centralne Repozytorium Kas – informacje na temat systemu Ministerstwa Finansów

Współpraca urządzeń online z Centralnym Repozytorium Kas

W większości materiałów i publikacji, dotyczących kas oraz drukarek fiskalnych online, podkreśla się m.in. bardzo ważny fakt, że urządzenia rejestrujące tego typu gwarantują współpracę z Centralnym Repozytorium Kas. Warto więc odpowiedzieć bardziej szczegółowo na pytanie, czym tak naprawdę jest CRK i do czego organy skarbowe wykorzystują to rozwiązanie? Osobną kwestią będzie także sposób współpracy urządzeń fiskalnych online z Centralnym Repozytorium Kas.

System używany przez Krajową Administrację Skarbową

Centralne Repozytorium Kas zostało oficjalnie uruchomione na początku maja 2019 roku. Wtedy bowiem weszły w życie przepisy dotyczące tego rozwiązania informatycznego oraz urządzeń fiskalnych online, które mają z nim stale współpracować. Natomiast samo w sobie CRK jest systemem teleinformatycznym, wykorzystywanym przez Krajową Administrację Skarbową w celu szybszego i skuteczniejszego kontrolowania podatników. Nadzór w oparciu o dane pochodzące z Centralnego Repozytorium Kas dotyczy oczywiście tych przedsiębiorców, którzy stosują w swoich firmach urządzenia rejestrujące typu online. Oprócz tego, do CRK trafiają też informacje pochodzące z tzw. wirtualnych kas fiskalnych (mających postać oprogramowania).

Jakie dane trafiają do Centralnego Repozytorium Kas?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do Centralnego Repozytorium Kas spływają dane wysyłane przez urządzenia fiskalne online oraz kasy mające postać oprogramowania. A jakie konkretnie są to informacje? W szczególności dotyczą one obrotu rejestrowanego przez przedsiębiorców (ewidencjonowanych przez nich transakcji) oraz wystawianych dokumentów – nie tylko paragonów fiskalnych, ale także np. raportów dobowych. Na tym jednak nie koniec. Do Centralnego Repozytorium Kas trafiają też dane dotyczące ważnych zdarzeń na urządzeniu fiskalnym. Mowa m.in. o zmianach w zakresie zaprogramowania stawek podatku VAT oraz o przeglądach technicznych, które przedsiębiorcy korzystający z kas rejestrujących muszą wykonywać co najmniej raz na dwa lata.

W jaki sposób kasy fiskalne online współpracują z CRK?

Zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi, kasy i drukarki rejestrujące online, a także rozwiązania fiskalne w postaci oprogramowania, muszą współpracować z CRK za pośrednictwem łącza internetowego. Dostępne na polskim rynku technologie sprzedaży oferują jednak różną funkcjonalność w tym zakresie. Najłatwiej można to wytłumaczyć na przykładzie kas fiskalnych. Modele z tej kategorii występują bowiem często w różnych wariantach technologicznych – z portem LAN, modułem Wi-Fi lub modemem GSM (wyposażonym dodatkowo w kartę SIM). Każdy ze wspomnianych interfejsów komunikacyjnych, po odpowiednim skonfigurowaniu kasy, zapewnia przekazywanie wymaganych informacji do CRK. W niektórych urządzeniach dostępna jest też łączność przez USB. Polega to wtedy na podłączeniu kasy fiskalnej online do komputera i udostępnieniu z niego łącza internetowego.

1 thought on “Centralne Repozytorium Kas – informacje na temat systemu Ministerstwa Finansów

  1. sławko

    trzeba przyznać jedno: crk skłania raczej do unowocześniania oraz upraszczania pewnych rozwiązań. mam nadzieję że ta tendencja się utrzyma. ja np. nie umiałbym sobie dziś wyobrazić gromadzenia mnóstwa papierowych rolek z kopiami paragonów, a przecież to ogólnie było jeszcze nie tak dawno temu

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *