W dzisiejszym wpisie nie będziemy zastanawiali się nad tym, co jest lepszym wyborem: kasa czy drukarka fiskalna. Tak naprawdę w ogóle odpuścimy temat urządzeń rejestrujących. Nie od dziś wiadomo przecież, że przedsiębiorcy korzystają nie tylko z takich technologii dla handlu i usług. W wielu firmach niezbędne okazuje się też wdrożenie innych urządzeń, np. terminali komputerowych typu POS. I to właśnie wspomnianym komputerom zamierzamy poświęcić kilka akapitów.
Ogólnie o terminalach komputerowych – co to za urządzenia?
Terminale komputerowe typu POS to urządzenia all-in-one. W takich komputerach mamy do czynienia z integracją w jednej obudowie jednostki centralnej (procesora, dysku twardego i innych podzespołów) z panelem dotykowym. Dlatego też urządzenia nazywane POS-ami, głównie ze względu na swój wygląd, bywają niekiedy mylone ze zwykłymi monitorami komputerowymi. Warto więc pamiętać, że mowa o dwóch zupełnie różnych technologiach. A gdzie najczęściej można spotkać terminale komputerowe? Takie urządzenia znajdują zastosowanie w różnych działalnościach gospodarczych – zarówno w sklepach oraz lokalach gastronomicznych, jak i hurtowniach, zakładach przemysłowych, firmach zajmujących się logistyką czy po prostu w przedsiębiorstwach usługowych.
Do rozwiązania systemowego dla firmy
W wielu firmach omawiany dziś typ komputera stanowi centrum funkcjonowania całego rozwiązania systemowego. Do terminala komputerowego możemy przecież podłączyć kilka różnych urządzeń elektronicznych równocześnie. Przykładowo: w sklepach spożywczych często wdraża się system, w którym funkcjonuje komputer POS, drukarka fiskalna, terminal płatniczy, szuflada kasowa oraz waga kalkulacyjna. A za pełną „integrację” takiego rozwiązania odpowiada wtedy właśnie terminal komputerowy. Ponadto, to na komputerze typu POS będzie zainstalowane oprogramowanie dla firmy, np. sprzedażowe lub sprzedażowo-magazynowe. Czyli wszelkiego typu narzędzia informatyczne, które służą nie tylko do bieżącego prowadzenia handlu, ale także do zarządzania całym przedsiębiorstwem.
Najważniejsze parametry komputera POS
W większości przypadków przy wyborze terminala komputerowego typu POS najważniejsze okazują się parametry techniczne konkretnego urządzenia. To z kolei odnosi się zarówno do wydajności podzespołów zastosowanych w danym komputerze, jak i do wielkości oraz rodzaju panelu dotykowego, obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych czy ogólnie pojętej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Dla niektórych przedsiębiorców istotne będzie także to, że urządzenie już w standardzie posiada preinstalowany system operacyjny.
Wszystkie te informacje są dostępne na stronach internetowych producentów i dystrybutorów terminali komputerowych. Ogólnie można jednak przyjąć, że w dzisiejszych czasach nie ma już najmniejszego problemu z tym, żeby znaleźć i zamówić komputer POS, który odpowie na potrzeby firmy. Dostępne są zarówno modele o podstawowej wydajności, jak i bardzo zaawansowane technicznie urządzenia all-on-one.
sam korzystam z tego typu urządzeń (prowadzę lokal gastro) i muszę przyznać, że to bardzo wygodne w obsłudze, solidne i funkcjonalne technologie, raczej nie wyobrażałbym sobie prowadzenia tej działalności bez nich i mogę w sumie śmiało polecić 🙂