Proces wymiany kas fiskalnych offline na online, z którym mamy do czynienia w ostatnich dwóch latach, to duże wyzwanie organizacyjne, finansowe i logistyczne – zarówno dla przedsiębiorców, jak i przedstawicieli branży technologii sprzedaży. Pierwsi muszą pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności oraz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Z kolei drudzy muszą sprostać oczekiwaniom podatników reprezentujących różne branże.
Kto wymieni „starą” kasę w ramach III grupy?
Jeszcze na wstępie warto przypomnieć, że proces wymiany kas fiskalnych w Polsce – czyli urządzeń rejestrujących offline na online – został podzielony na 3 etapy. Za nami są już grupy podatników zaliczane do II oraz II grupy, m.in. właściciele warsztatów samochodowych i lokali gastronomicznych. A jakiego typu biznesy muszą obecnie zacząć korzystać z kas rejestrujących online? W III grupie znalazły się salony kosmetyczne oraz gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne, kancelarie prawne, firmy oferujące usługi poprawy kondycji fizycznej (w zakresie wstępu do takich placówek), przedsiębiorstwa budowlane i prywatne działalności lekarskie lub dentystyczne. W ich przypadku ostatecznym terminem wdrożenia urządzeń online jest 30 czerwca 2021. Innymi słowy, od 01.07.2021 nie będą już one mogły korzystać z dotychczasowych kas offline (z papierową lub elektroniczną kopią paragonów).
Jak obniżyć część wydatku na urządzenie online?
Obecnie ulga za instalację kasy fiskalnej online przysługuje nie tylko tym przedsiębiorcom, którzy wdrażają w swoich firmach pierwsze urządzenia rejestrujące. Cześć wydatku mogą również odzyskać podatnicy zobligowani do wcześniejszego wdrożenia kolejnej technologii sprzedaży. W tym przypadku chodzi oczywiście o działalności, które muszą wymienić dotychczasowe urządzenia offline na nowe modele typu online (przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas).
Na jak dużą refundację można wtedy liczyć? Ulga wynosi wówczas do 90% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 700 zł. A jednym z wymogów jej otrzymania jest zainstalowanie kasy rejestrującej online w odpowiednim terminie. Przypominamy więc, że przedsiębiorcy z tzw. III grupy muszą to zrobić najpóźniej do końca czerwca 2021 roku.
Branża fiskalna ma już doświadczenie w takich „akcjach”
Wymiana kas fiskalnych w działalnościach wskazanych przez ustawodawcę to bez wątpienia wyzwanie także dla podmiotów, które reprezentują polską branżę technologii sprzedaży. Chodzi oczywiście o producentów oraz dystrybutorów urządzeń rejestrujących. Aktualnie sygnały z rynku fiskalnego są takie, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Pisząc wprost, nie było jeszcze mowy o braku urządzeń bądź długim czasie oczekiwania na instalację kasy fiskalnej online. Częściowo zapewne wynika to z tego, że branża technologii sprzedaży ma już doświadczenie z poprzednich „akcji”, w których większe grupy podatników były zobligowane do wdrażania urządzeń rejestrujących (lub zastępowania dotychczasowych kas). Producenci i dystrybutorzy przygotowali się do tego, żeby spełnić oczekiwania swoich klientów.
Niewykluczone też jednak, że niektórzy podatnicy będą po prostu czekali z wymianą „starej” kasy do ostatniej chwili. A to nigdy nie jest dobrym pomysłem, gdyż, bez względu na moce przerobowe producentów i dystrybutorów, nie da się wtedy uniknąć kolejek. Jeżeli przedsiębiorca ma taką możliwość, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zastąpienie dotychczasowego urządzenia kasą online we wcześniejszym terminie, np. już w kwietniu lub maju 2021. Pozwoli to uniknąć kolejek oraz spokojnie dostosować firmę do obowiązujących wymogów prawnych.
a ja już mam wymianę na kasę online za sobą. ostatecznie w tym wszystkim fajnie było móc znów skorzystać z ustawowego zwrotu części kwoty 🙂