Premiera pierwszej kasy fiskalnej online to już bardziej kwestia dni czy tygodni, a nie miesięcy. Od lipca 2018 roku obowiązują oficjalne wymogi techniczne dla takich urządzeń rejestrujących, zaś producenci technologii sprzedaży starają się o homologacje przyznawane przez prezesa Głównego Urzędu Miar. W związku z tym, od dłuższego czasu często pojawiają się pytania o ceny kas fiskalnych online.
Bardziej zaawansowane technicznie modele
W porównaniu z dzisiejszymi urządzeniami rejestrującymi, modele online na pewno będą bardziej zaawansowane technicznie. W kasach nowego typu pojawią się przecież rozwiązania pozwalające na stałą współpracę z systemem teleinformatycznym Ministerstwa Finansów (transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas). Co więcej, takie modele już w standardzie zagwarantują płynną współpracę z różnymi terminalami płatniczymi. Do czego jednak zmierzamy? Mianowicie do tego, że kasy fiskalne online mogą być nie tylko bardziej zaawansowane techniczne, ale też kosztowniejsze w produkcji. I niewykluczone, że w niektórych przypadkach przełoży się to na ich ceny. Do tej pory nie znamy jednak konkretów i nie wiemy, ile średnio będzie kosztowała kasa fiskalna online. Cena takiego urządzenia nie powinna jednak odstraszać. Tym bardziej, że część podatników skorzysta z refundacji wydatku na model nowego typu.
Ile będzie można zaoszczędzić?
Wielkimi krokami zbliża się nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która pozwoli przedsiębiorcom na wdrażanie kas fiskalnych online. Nowe przepisy zdefiniują m.in. Centralne Repozytorium Kas, czyli narzędzie kluczowe dla całego systemu. Co więcej, 1 października w ustawie VAT mają się pojawić zapisy dotyczące ulgi za urządzenie fiskalne. Regulacje te będą ściśle związane z kasami online. Okazuje się bowiem, że w przyszłości z refundacji części wydatku skorzystają wyłącznie przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zainstalowanie modeli nowego typu. Ulga za kasę online wyniesie do 90% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 700 zł. Ponadto, otrzymają ją zarówno podatnicy, dla których model online będzie pierwszym urządzeniem fiskalnym w firmie, jak i przedsiębiorcy zobligowani do wcześniejszej wymiany kas rejestrujących (takie grupy również zostaną wskazane w ustawie VAT). W rezultacie, ustawowa ulga pozwoli na zdecydowanie obniżenie realnych kosztów. A warto też pamiętać, że część przedsiębiorców może zaliczyć zakup kasy do kosztów uzyskania przychodu czy też po prostu odliczyć podatek VAT.
Kiedy pojawią się pierwsze urządzenia?
Nie jest tajemnicą, że część producentów technologii sprzedaży stara się już o homologacje pierwszych kas fiskalnych online. Niedługo poznamy więc zarówno ceny takich urządzeń, jak i w ogóle szczegółowe informacje na ich temat (parametry, gabaryty itd.). Niemniej, takie modele będą mogły trafić do sprzedaży dopiero po wejściu w życie wspomnianej wcześniej nowelizacji ustawy VAT, czyli najwcześniej na początku października 2018 roku. Ponadto, do ich stosowania niezbędne będzie jeszcze osobne Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych.
no to w zasadzie już za moment. i nadal nie wiadomo? ehhhhh…….