Jakie wymogi techniczne będą musiały spełniać kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online - wymogi techniczne

System kas fiskalnych online to obecnie temat numer jeden w branży technologii sprzedaży. Informacje na temat nowych urządzeń rejestrujących oraz zmienionych regulacji prawnych są również istotne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców. Warto więc podkreślić, że na początku lipca 2018 roku weszły w życie przepisy, które określają kryteria i warunki techniczne dla kas rejestrujących online.

Długo oczekiwane Rozporządzenie techniczne

Pierwsze informacje o nowym Rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, pojawiły się już 2 lata temu. Początkowo nad takimi regulacjami pracowało Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Już od tamtego momentu było również wiadomo, że nowe przepisy będą dotyczyły w największej mierze kas fiskalnych online, a więc urządzeń komunikujących się z systemem teleinformatycznym. Ostatecznie jednak Rozporządzenie techniczne zostało opublikowane pod szyldem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Dokument w tej sprawie trafił do Dziennika Ustaw RP 22 czerwca 2018 roku. Dwa tygodnie później, czyli na początku lipca, nowe wymogi weszły oficjalnie w życie. Ich pojawienie się było niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży fiskalnej…

Ważne informacje dla producentów kas

Kasy i drukarki fiskalne zawsze musiały spełniać wymogi techniczne, które są ustalane przez ustawodawcę. Tylko wtedy poszczególne urządzenia otrzymują homologacje Głównego Urzędu Miar i są dopuszczane do oficjalnej sprzedaży. W przypadku tego Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii mamy jednak do czynienia ze szczególną sytuacją. Mianowicie, zgodnie z dotychczasowymi założeniami, do końca 2018 roku część podatników zacznie już obowiązkowo korzystać z kas fiskalnych online. A do niedawna brakowało jeszcze regulacji prawnych, które pozwalałyby na wprowadzanie na rynek takich urządzeń rejestrujących.

Teraz już producenci technologii sprzedaży znają oficjalne wymogi i mogą zacząć tworzyć takie modele. W następnej kolejności kasy online będą zgłaszane do Głównego Urzędu Miar – w celu uzyskania homologacji. Dopiero później będą mogły zostać wprowadzona na rynek i pojawią się w ofertach dystrybutorów.

3 kluczowe wymogi dla urządzeń online

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii zawiera szereg wymogów technicznych dla kas fiskalnych online. W szczególności warto wspomnieć o 3 najważniejszych rozwiązaniach technologicznych, które będą musiały się pojawić w takich urządzeniach rejestrujących. Kluczowa okaże się oczywiście współpraca takich modeli z Centralnym Repozytorium Kas, czyli narzędziem pozwalającym na gromadzenie i przetwarzanie danych. Można wręcz napisać, że w tym tkwi sedno wszystkich zmian systemowych w 2018 roku. Istotną zmianą będzie również wprowadzenie elektronicznych paragonów fiskalnych. Takie dowody sprzedaży w przyszłości wystawią wyłącznie podatnicy, którzy wdrożą w swoich firmach kasy rejestrujące online. Ponadto, nowy system fiskalizacji ma promować obrót bezgotówkowy. A konkretnie – kasy online będą posiadały ujednolicone standardy wymiany danych, które zagwarantują połączenie z terminalami do kart płatniczych.

 

Dużo nowych informacji z branży, m.in. na temat kas rejestrujących online, możecie znaleźć na Fiskalne.com.

1 thought on “Jakie wymogi techniczne będą musiały spełniać kasy fiskalne online?

  1. karlo

    oby tylko wszystko działało jak należy z tymi eparagonami, gdy już klienci zaczną masowo się o nie ubiegać… 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *