Odpowiedź na pytanie postawione w tytule wpisu jest prosta: każdy przedsiębiorca zobligowany do korzystania z urządzenia rejestrującego musi wykonywać odpowiednie raporty fiskalne. To zadanie wynika z funkcjonujących przepisów i podobnie, jak archiwizacja kopii paragonów czy przestrzeganie przeglądów technicznych, należy do podstawowych obowiązków podatnika. Na czym polega jego realizacja? Poniżej kilka słów na ten temat.
Dane o dochodach i podatkach
Czym są raporty fiskalne, o których będziemy tutaj mówić? To dokumenty, które zawierają szczegółowe informacje o osiągniętych przez nas dochodach za dany okres czasu, a także wynikającej z tego wysokości podatku należnego VAT (na każdym tego typu dokumencie wyszczególnione są takie elementy, jak kwota brutto, stawki podatkowe etc.). Mówiąc w skrócie, raporty fiskalne pokazują na bieżąco, że zgodnie z prawem odprowadzamy podatki. Dlatego stanowią ważny element dokumentacji potwierdzającej prawidłowe rejestrowanie obrotu, a więc i uczciwe prowadzenie biznesu. W rezultacie, błędnie zrealizowane wydruki czy też ich brak równa się złamaniu przepisów, które w konkretnych przypadkach mogą kończyć się karami ze strony Urzędu Skarbowego. Istnieją 2 rodzaje obowiązkowych raportów fiskalnych: dobowe i miesięczne. Czym one się różnią?
Wykonywanie raportów dobowych
Pierwszy rodzaj zawiera dane na temat obrotu, który uzyskaliśmy w skali jednej doby. W związku z tym, najczęściej przedsiębiorcy wykonują ten wydruk na koniec każdego dnia pracy, przy zamknięciu sprzedaży. Najczęściej, choć nie zawsze. Może się zdarzyć, że zapomnimy we wspomnianym momencie o raporcie dobowym. Co trzeba zrobić, aby uniknąć błędu w dokumentacji? Pozostaje opcja wykonania wydruku dnia następnego, ale – to bardzo ważne – przed zarejestrowaniem pierwszej transakcji. Ponadto, istnieje jedna, wyjątkowa sytuacja, która sprawia, że nie musimy realizować raportu dobowego. Dotyczy ona dnia pracy bez ani jednej sprzedaży. Wtedy nie trzeba wykonywać wydruku, bo jego wartość liczbowa i tak będzie miała zerowe wyniki.
Wykonywanie raportów miesięcznych
Drugi rodzaj dokumentu zbiera dane dotyczące obrotu osiągniętego na przestrzeni konkretnego miesiąca. Inaczej jednak przedstawiają się zasady realizacji tego wydruku. Raport ten należy wykonać najdalej 25 dnia miesiąca następującego po tym, który ma zostać uwzględniony w dokumencie. Tak, jak w przypadku dobowego, tu również istnieje możliwość zrezygnowania z wydruku, jeśli przez ten okres nie było ani jednej sprzedaży. Choć, jak łatwo sobie wyobrazić, brak transakcji na przestrzeni całego miesiąca to raczej dość rzadki przypadek.
wykonwyac trzeba, to wiadomo…gorzej ze mozna zapomniec o tym. dlatego najlepiej miec kase/drukarke fiskalna z opcja automatycznych przypomnien, nie wiem, czy kazda ma taka funkcje