System fiskalizacji online – z czym wiążą się nadchodzące zmiany?

Kasa rejestrująca Jota E marki Elzab

Co pewien czas pojawiają się na rynku urządzenia rejestrujące, które oferują nowe, ciekawe, a czasem wręcz innowacyjne rozwiązania. Bywa jednak, że dochodzi do zmian o szerokim zakresie, które potrafią całkowicie zmienić oblicze tego typu technologii sprzedaży. Tak jest właśnie tym razem – w przyszłym roku ma zacząć obowiązywać akt prawny, dotyczący warunków technicznych, jakie mają spełniać obsługiwane w firmach kasy fiskalne. Co dokładnie można o nim powiedzieć?

Kasy fiskalne online w każdym przedsiębiorstwie

Mowa oczywiście o tych przedsiębiorstwach, które prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz klientów indywidualnych oraz z takich lub innych względów (wysokość rocznych dochodów przekraczająca sumę 20 000 zł, brak zwolnienia z tego obowiązku w aktualnym Rozporządzeniu MF) są zobowiązane do korzystania z urządzenia rejestrującego. Według zamiarów Ministerstwa Rozwoju i Finansów, z początkiem roku 2018 ma wejść w życie Rozporządzenie, określające nowe kryteria i warunki techniczne, którym będą musiały odpowiadać użytkowane technologie. Generalnym zamiarem jest wprowadzenie do polskich przedsiębiorstw kas fiskalnych pracujących w ramach systemu fiskalizacji online. Czym on dokładnie jest?

Wszystkie urządzenia fiskalne połączone z serwerami MF

System fiskalizacji online to zaawansowane technologicznie rozwiązanie komunikacyjne, które finalnie ma doprowadzić do unowocześnienia obrotu gospodarczego w kraju oraz zwiększenia skuteczności w ściąganiu należnych podatków. Polegać ma on na tym, że wszystkie przyszłe kasy rejestrujące zostaną połączone drogą internetową z głównym repozytorium. Innymi słowy, wszystkie informacje na temat zrealizowanych transakcji czy wystawionych dokumentów będą przesyłane do serwerów Ministerstwa Finansów. Dzięki temu analiza prawidłowości ewidencji obrotu, prowadzonej przez konkretne przedsiębiorstwa, będzie precyzyjniejsza i efektywniejsza.

Obowiązkowa współpraca z terminalem i e-paragony

Odpowiednie interfejsy i rozwiązania, zapewniające przyszłym kasom rejestrującym online funkcjonowanie w nowym systemie fiskalizacji, to nie jedyna rzecz, która będzie je wyróżniać spośród dzisiejszych modeli. Urządzenia te zagwarantują także współpracę z terminalami płatniczymi. Resort finansów chce w ten sposób zwiększyć rolę transakcji bezgotówkowych – łatwiejszych w kontrolowaniu, jak również tańszych w administracji oraz wygodnych zarówno dla sprzedawców, jak i ich klientów. Co więcej, nowe kasy online’owe zaoferują również możliwość wystawienia tzw. e-paragonu. Nabywca, oprócz tradycyjnego wydruku, będzie mógł również uzyskać dokument w formie elektronicznej, który zostanie przesłany na jego adres e-mail.

Kiedy należy wymienić stare urządzenie fiskalne na nowe?

Nietrudno się domyślić, że obecnie użytkowane kasy fiskalne będą musiały kiedyś zostać wymienione na nowe modele, które sprostają wymogom zawartym w nadchodzącym Rozporządzeniu. Jednak nie oznacza to, że już w momencie wejścia w życie aktu prawnego każdy przedsiębiorca musi posiadać urządzenie rejestrujące online. Proces wymiany może potrwać nawet do 3 lat, bowiem mają być uwzględnione terminy wygaśnięcia homologacji (decyzji dopuszczenia tych modeli do obrotu, wydane przez Główny Urząd Miar). Nieco inna sytuacja rysuje się przed podatnikami, którzy już muszą zakupić urządzenie fiskalne, choć mają świadomość zbliżających się regulacji prawnych. Dla nich producenci przygotowali kasy fiskalne z certyfikatem Online Ready, które można zobaczyć tutaj: www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online. Co zapewniają tego typu technologie? Przedsiębiorca zakupujący taki model uzyskuje gwarancję dostosowania urządzenia do nowych warunków technicznych, gdy zaczną one obowiązywać, bez konieczności jego wymiany.

1 thought on “System fiskalizacji online – z czym wiążą się nadchodzące zmiany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *