Przewodowy czy bezprzewodowy? A może stacjonarny (prezentacyjny) lub w ogóle do zabudowy w ladzie kasjerskiej? Tylko z obsługą jednowymiarowych kodów kreskowych czy odczytujący zarówno „obiekty” 1D, jak i 2D? Te wszystkie pytania dotyczą oczywiście czytnika, czyli jednego z najpopularniejszych urządzeń auto id, które można spotkać w polskich przedsiębiorstwach. A jak widać, wybór takiej technologii nie musi być wcale prostym zadaniem.
Zacznij od wyboru rodzaju czytnika kodów!
Wyobraźmy sobie sytuację, w której przedsiębiorca szuka przenośnej technologii auto id i kupuje nowoczesny skaner kodów kreskowych z wysokimi parametrami oraz zaawansowaną funkcjonalnością. Tani na pewno nie był, ale jakość kosztuje… Jego czytnik może jednak działać wyłącznie w sposób przewodowy, czyli po podłączeniu do kasy fiskalnej czy komputera. A przedsiębiorcy zależało przecież na tym, aby móc przemieszczać się z urządzeniem np. po firmowym magazynie…
Ta hipotetyczna sytuacja jasno pokazuje, że zanim zaczniemy sprawdzać parametry i funkcje czytników kodów kreskowych, powinniśmy najpierw ustalić, jakiego typu skaner będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszej działalności. I oczywiście nie zawsze okaże się, że chodzi o urządzenie bezprzewodowe. Niekiedy najlepszym wyborem będzie np. skaner o nieco niższych parametrach, ale za to z opcją wbudowania w ladę kasjerską. Nawet taki, który wyposażono w jedno złącze komunikacyjne (RS-232 czy USB).
Dopiero później sprawdź parametry urządzenia auto id…
A wśród sprawdzanych parametrów warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj obsługiwanych kodów kreskowych. Zazwyczaj spotkamy się z 2 opcjami: odczyt wyłącznie kodów typu 1D albo zarówno 1D, jak i 2D. Trzeba jednak pamiętać, że większość współczesnych skanerów nie oferuje zmiany tej funkcjonalności już po zakupie. Tylko w wybranych przypadkach da się np. zamówić dodatkową licencję, rozszerzającą możliwości urządzenia. Jakie jeszcze parametry mają znaczenie?
Przy wyborze czytnika przewodowego istotne okażą się z pewnością interfejsy komunikacyjne. Takie urządzenie trzeba przecież później podłączyć do komputera czy kasy fiskalnej. Ponadto, w przypadku zakupu skanera bezprzewodowego istotna okaże się zarówno odległość pracy od stacji komunikacyjnej, jak i funkcja typu Batch Mode (zapamiętywanie kodów odczytanych poza zasięgiem).
I jakość wykonania kupowanego skanera
Niby kwestia drugorzędna, ale w wielu branżach może się okazać kluczowa przy wyborze czytnika kodów kreskowych. Przez jakość wykonania rozumiemy bowiem nie tylko atrakcyjny design czy wygodną, poręczną konstrukcję, ale także odporność na upadki oraz szczelność obudowy. Cechy te będą kluczowe np. wtedy, gdy planujemy zakup skanera kodów do hurtowni, magazynu, zakładu przemysłowego czy firmy logistycznej. W takich miejscach pracy urządzenia elektroniczne są po prostu bardziej narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych czy uszkodzenia mechaniczne.
W moim przypadku to chodzi nawet o…wymianę dotychczasowych czytników na inne 😛 muszę przyzbnać, że jednak bezprzewodowość skanerów w mojej działalności ma znaczenie, dlatego za takimi się rozejrzę. a tekst przydał się w rozważaniach, dzięki!