Ulga za urządzenie fiskalne online obowiązuje od 1 maja 2019 roku, czyli od momentu wejścia w życie bardzo ważnej nowelizacji ustawy o VAT i nowego Rozporządzenia MF w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Zakładamy jednak, że dotychczas nie każdy przedsiębiorca zapoznał się ze zmianami w przepisach. Być może po prostu nie było ku temu powodu lub okazji. Dlatego dziś prezentujemy zbiór najważniejszych informacji o uldze za kasę online.
Dlaczego rodzaj urządzenia fiskalnego ma znaczenie?
Obecnie na rynku technologii sprzedaży są dostępne 2 rodzaje urządzeń fiskalnych – z kopią elektroniczną (starego typu, offline) oraz online (nowego typu, komunikujące się z Centralnym Repozytorium Kas). Jednak na odliczenie lub zwrot części wydatku, wynoszące maksymalnie 700 zł, można liczyć wyłącznie w przypadku tych drugich modeli (łączących się z CRK). Urządzenia wyposażone w moduły elektronicznej kopii paragonów (offline) nie są już w żaden sposób refundowane z budżetu państwa.
Komu przysługuje ulga za kasę online?
Część kwoty wydanej na kasę fiskalną online mogą odzyskać zarówno podatnicy VAT, jak i przedsiębiorcy zwolnieni lub świadczący wyłącznie usługi zwolnione. Refundowane jest przede wszystkim wdrożenie pierwszego urządzenia rejestrującego w danej firmie. Jednak nie tylko… Zgodnie ze wspomnianą we wstępie nowelizacją ustawy o VAT, ulga przysługuje także przedsiębiorcom zobligowanym do wcześniejszego wdrożenia kas online – równoznacznego z obowiązkową wymianą dotychczasowej technologii sprzedaży (modelu z kopią papierową lub elektroniczną). W obydwu przypadkach refundacja wyniesie do 90% wartości urządzenia nowego typu, jednak nie więcej niż 700 zł.
Jak skorzystać z refundacji części wydatku?
Odpowiadając na to pytanie, należy odwołać się do podziału na 2 grupy przedsiębiorców: płatników VAT oraz zwolnionych z VAT. Przepisy przewidują bowiem różne sposoby starania się o ulgę za kasę fiskalną online. „Watowcy” mogą odliczyć właściwą kwotę w deklaracji podatkowej za okres, w którym rozpoczęli stosowanie urządzenia rejestrującego (lub za któryś z późniejszych okresów). Natomiast przedsiębiorcom zwolnionym z VAT przysługuje zwrot bezpośrednio na rachunek firmy w banku. Co więcej, aby otrzymać ulgę, muszą oni złożyć wniosek do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Do takiego pisma należy też dołączyć m.in. kopię faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej (wraz z kopią dowodu zapłaty całej należności).
Kiedy trzeba zwrócić otrzymaną ulgę?
W jakich okolicznościach przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością zwrotu otrzymanej ulgi? Zgodnie z przepisami (Rozporządzeniem MF), dojdzie do tego wtedy, gdy podatnik w okresie 3 lat, licząc od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji na kasie:
- trwale zaprzestanie rejestrować obrót przy użyciu swojego urządzenia (tego, za które otrzymał refundację),
- naruszy obowiązki związane z przekazywaniem danych do Centralnego Repozytorium Kas.
Co więcej, niedopilnowanie terminu przeglądu technicznego kasy również będzie skutkowało koniecznością zwrotu ulgi. A przepisy wymagają, aby taka „konserwacja” urządzenia fiskalnego odbywała się nie rzadziej niż co 2 lata.
Sprytnie z tą ulgą – niby system online wchodzi stopniowo, nie dla wszystkich obowiązkowo, ale z drugiej strony wielu przedsiębiorców zosyało objętych koniecznością szybszego wdrożenia modeli online. A z nowych podatników przecież nikt nie zrezygnuje z refundacji 😉