Platformowe wagi elektroniczne to z pewnością urządzenia do specjalnych zastosowań. Najczęściej można je spotkać w magazynach firmowych, hurtowniach, zakładach przemysłowych czy też działalnościach oferujących przewóz ładunków. I trudno się temu dziwić. Wagi platformowe posiadają bowiem odpowiednie predyspozycje do pracy we wspomnianych miejscach. Jakie? Zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu.
Obsługa dużych i ciężkich obiektów
Podstawowym wyróżnikiem każdej wagi platformowej jest możliwość obsługi największych gabarytowo i najcięższych elementów asortymentu bądź innych obiektów. W przypadku tych urządzeń jest to zapewnione przez 2 parametry użytkowe. Po pierwsze, wagi platformowe posiadają zazwyczaj duże szalki ważące. Dzięki temu można na nich stawiać także te rzeczy, które nie zmieściłyby się na innych rodzajach wag. Przy okazji warto podkreślić, że modele platformowe są niekiedy oferowane w różnych wersjach – z mniejszą bądź większą szalką. Pozwala to na dopasowanie gabarytów urządzenia platformowego do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Po drugie, omawiane tu modele słyną z naprawdę wysokich zakresów ważenia. Pisząc wprost, niektóre wagi platformowe umożliwiają wykonywanie pomiarów masy towarów o wadze sięgającej nawet 300 kg! Poza tym, podobnie jak w przypadku wielkości szalki, zakresy pracy też często występują w różnych wariantach. Dzięki temu w jednej firmie sprawdzi się waga obsługująca obiekty o masie do 150 kg, a w innym przedsiębiorstwie – to samo urządzenie, lecz pozwalające na wykonanie maksymalnego pomiaru do wspomnianych już 300 kg.
Solidna i szczelna konstrukcja
Trudno wyobrazić sobie wagę elektroniczną do obsługiwania najcięższych obiektów, która równocześnie nie charakteryzowałaby się wytrzymałą konstrukcją. Wydaje się, że solidna obudowa jest w tym przypadku niezbędna do prawidłowego działania takiego urządzenia. Dlatego też większość wag platformowych posiada szalki, które są wykonane ze stali nierdzewnej (w całości lub częściowo). Rozwiązanie tego typu zapewnia większą odporność na intensywną i długotrwałą eksploatację w trudnych warunkach. Ponadto, modele określane mianem platformowych wyróżniają się zazwyczaj dobrym poziomem szczelności, wyrażanym za pomocą normy IP, czy też opcją pracy w ujemnych temperaturach. Wszystko po to, aby jak najlepiej znieść wykonywanie obowiązków w różnych branżach.
Inne udogodnienia w wagach
Omawiając wagi platformowe, warto wspomnieć także o innych funkcjonalnościach tych urządzeń. Istotnym udogodnieniem dla przedsiębiorców są chociażby 2 sposoby zasilania niektórych modeli – z sieci lub akumulatorowy. Wagi wyposażone we własną baterię zapewniają bowiem ciągłość pracy także wtedy, gdy zabraknie zewnętrznego źródła zasilania. Kolejnym elementem urządzeń tego typu, który również zasługuje na uwagę, jest wyświetlacz. W zależności od modelu możemy mieć oczywiście do czynienia z innym rodzajem ekranu. Niemniej, z założenia ten element wagi ma ułatwiać pracę i oferować łatwe odczytanie wyniku pomiaru.
Wagi platformowe można znaleźć m.in. na tej stronie internetowej: https://www.pckf.pl/wagi-elektroniczne. Warto tam sprawdzić szczegółowe opisy poszczególnych urządzeń oraz ich specyfikacje techniczne. A jeżeli nie jesteście zainteresowani akurat takim typem wag elektronicznych – zapoznajcie się z modelami zaliczanymi do innych kategorii, np. etykietującymi albo przeznaczonymi do pracy w zabudowie.
przekonałem się kiedyś na własnej skórze, jak istotna potrafi być taka niby niewielka sprawa, jak zasilanie akumulatorowe w wadze elektronicznej 😛 polecam zwrócić uwagę na tę kwestię przy wyborze urządzenia peryferyjnego!