Zmiany w uldze za pierwszą kasę fiskalną. Kto w przyszłości otrzyma refundację?

Zmiany w uldze za kasę fiskalną

Polskie przepisy fiskalne umożliwiają każdemu przedsiębiorcy, który wdraża pierwszą kasę rejestrującą, odzyskanie części kosztów z tym związanych. W przyszłości dojdzie jednak do sporych zmian w regulacjach prawnych, a konkretnie – do znowelizowania ustawy o podatku od towarów i usług. Modyfikacje dotychczasowych przepisów obejmą również refundację za pierwsze urządzenie fiskalne.

Obecne regulacje w sprawie refundacji

Refundacja części wydatku na pierwszą kasę fiskalną jest regulowana zarówno przez ustawę VAT, jak i odrębne Rozporządzenie Ministra Finansów w tej sprawie. Zgodnie z obecnymi przepisami, każdy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi do 90% wartości urządzenia rejestrującego, jednak nie więcej niż 700 zł. W tym przypadku wymogiem jest nie tylko wdrażaniem pierwszej kasy, ale także prawidłowe i terminowe zainstalowanie takiej technologii sprzedaży w konkretnym przedsiębiorstwie. Wykrycie nieprawidłowości w tej kwestii będzie się bowiem wiązało z koniecznością zwrotu refundacji otrzymanej z budżetu państwa.

Tylko za kasę fiskalną online?

Zbliżające się wielkimi krokami zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług sprawią, że w przyszłości ulga za pierwszą kasę fiskalną będzie przysługiwała jedynie przy instalowaniu urządzenia rejestrującego nowego typu, czyli modelu online. Zgodnie z ostatnim projektem nowelizacji wspomnianych przepisów, zaczną one obowiązywać od 1 października 2018 roku. Wiadomo już także, że ulga za kasę fiskalną online będzie wynosiła do 90% wartości wdrożonego modelu, ale nie więcej niż 700 zł.

Maksymalna kwota refundacji z budżetu państwa nie ulegnie więc zmianie. Warto jednak przypomnieć, że do 2022 roku na rynku będą jeszcze dostępne kasy rejestrujące z elektroniczną kopią paragonów. Nowe przepisy przewidują zaś, że w przypadku ich zakupu przedsiębiorcy nie otrzymają omawianej tu ulgi. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcać polskich podatników do wdrażania urządzeń fiskalnych online. Kasy nowego typu pozwolą bowiem na znacznie skuteczniejsze kontrolowanie sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych. W rezultacie, przyczynią się one do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego.

Co z obowiązkową wymianą urządzeń?

Nowelizacja ustawy VAT zakłada jeszcze jedną okoliczność, która pozwoli krajowym podatnikom na odzyskanie części wydatku na kasy fiskalne online. Okazuje się, że z ulgi będą też mogli skorzystać przedsiębiorcy zobligowani do wcześniejszej wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących. A takim obowiązkiem zostanie w przyszłości objętych wiele działalności gospodarczych w naszym kraju. W odgórnie ustalonych terminach swoje kasy fiskalne wymienią m.in. salony fryzjerskie, kosmetologiczne i kosmetyczne, warsztaty samochodowe, kancelarie prawnicze, gabinety lekarskie czy lokale gastronomiczne. Podobnie jak w przypadku wdrożenia pierwszej technologii sprzedaży w firmie, ulga za zastąpienie dotychczasowego urządzenia fiskalnego wyniesie maksymalnie 700 zł.

1 thought on “Zmiany w uldze za pierwszą kasę fiskalną. Kto w przyszłości otrzyma refundację?

  1. dziaro

    oby tylko nie zdarzyły się „luki” tego typu, że jestem zmuszony kupić zwykłą kasę, a refundacja przysługuje tylko za tę online 😛 ;/

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *