Podatnicy często mogą spotkać się ze stwierdzeniem, że muszą wykonywać przeglądy techniczne swoich urządzeń fiskalnych. Warto jednak podkreślić, iż przedsiębiorca nie może samodzielnie przeprowadzić takiej kontroli kasy czy drukarki rejestrującej. Do wykonywania przeglądów technicznych uprawnieni są wyłącznie serwisanci urządzeń służących do prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonów. A to nie wszystko, co trzeba wiedzieć o tym obowiązku…
Kiedy zgłosić urządzenie do przeglądu?
Funkcjonujące w Polsce przepisy definiują, jak często przedsiębiorca powinien zlecać przeglądy techniczne swojego urządzenia fiskalnego. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku, każda kasa czy drukarka rejestrująca musi przechodzić taką weryfikację nie rzadziej niż co 2 lata. Istotne jest także to, że wyłącznie podatnik ponosi odpowiedzialność za to, czy jego urządzenie posiada ważny przegląd techniczny. Ponadto, część przedsiębiorców decyduje się na zlecanie omawianej tu kontroli częściej, niż wymagają tego przepisy, np. raz w roku. Po pierwsze, zawsze daje to gwarancję, że urządzenie działa prawidłowo. Po drugie, niektórzy producenci przedłużają gwarancję na moduły fiskalne swoich kas i drukarek, jeżeli przeglądy są przeprowadzane co roku.
Dlaczego książka serwisowa jest wtedy ważna?
Jakiś czas temu pisaliśmy już o książce serwisowej kasy fiskalnej oraz o tym, jak ważna jest ta dokumentacja z punktu widzenia przedsiębiorcy. Warto jednak wspomnieć, że okazuje się ona istotna także wtedy, gdy podatnik zleca przegląd techniczny swojego urządzenia rejestrującego. Informacje na temat przeprowadzenia takiej usługi są bowiem wpisywane przez serwisanta właśnie do książki serwisowej. Technik powinien również dołączyć do adnotacji dowód zapłaty za wykonane czynności (zazwyczaj będzie to po prostu faktura VAT). Ponadto, adnotacje dotyczące przeglądów technicznych kasy są często sprawdzane podczas kontroli skarbowej w firmie.
Co grozi za niedopilnowanie obowiązków?
W polskich przepisach znajdziemy także informacje o konsekwencjach, które wystąpią wtedy, gdy podatnik nie będzie wykonywał obowiązkowych przeglądów technicznych swojej kasy fiskalnej. W takich okolicznościach trzeba się liczyć nie tylko z podważeniem prawidłowości rejestrowanego obrotu, ale także z koniecznością zwrotu ulgi za pierwsze urządzenie (taka refundacja może wynieść nawet 700 zł). Ponadto, wraz z nowelizacją ustawy o VAT, która trafiła już do Sejmu, w przyszłości brak ważnego przeglądu technicznego będzie groził karą finansową w wysokości 300 zł. Prawo do nałożenia takiej grzywny zyskają naczelnicy Urzędów Skarbowych, które działają w Polsce.
Bardzo dobrze wyjaśnione podstawowe kwestie w tym zakresie 🙂 myślę, że niejednej osobie się przyda 🙂 pozdrawiam!